SP 45 - Wydarzenia

Dzień Kota

GALERIA!

A ja mam kota na punkcie kota

Kicie, Mruczki i Pimpusie, dachowce i kanapowce - przypominają o swoim święcie. Chadzają swoimi drogami i uwielbiają być w centrum zainteresowania. Pamiętamy o nich i dlatego…

 

22.02.2019 r. z okazji obchodów Światowego Dnia Kota w bibliotece odbyły się dwa kocie konkursy dla klas I-III skierowane do wszystkich, którzy lubią koty, którzy mają kota, którzy marzą, by mieć kota, o których mówią, że „mają kota".

1. Konkurs literacko-plastyczny

2. Teatrzyk Jednego Aktora

 

W bibliotece szkolnej pojawił się więc KOT – i to nie jeden, ale cała plejada kotów: małych, dużych, pręgowanych i łaciatych, rudych, szarych, burych, czarnych i całkiem białych. Całe to kocie towarzystwo pochodziło z konkursu plastyczno-literackiego. Zadaniem uczniów było napisać wiersz i wykonać do niego ilustrację. Z kolei w teatrzyku jednego aktora uczestnicy wykorzystując kostiumy i rekwizyty na chwilę stawali się bohaterami z wybranego wiersza.

Komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ konkurencja w obu konkursach była duża.

Konkurs literacko-plastyczny:

Wpłynęły 33 prace, nagrodzono 12: Michała Sawickiego, Marka Bobrowskiego, Sebastiana Kozłowskiego, Huberta Sadowskiego – kl. I, Blanki Brańskiej, Tomasza Wojteckiego, Blanki Misiewicz, Aleksandry Kosteckiej – kl. II, Anny Surowiec, Poli Biernackiej,  Hanny Romek, Marianny Dmochowskiej – kl. III.

Prace nagrodzone zostały przekazane na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Po prostu koci świat” do SP nr 12. Wezmą one udział w kiermaszu, z którego dochód zostanie przekazany podopiecznym fundacji Kotkowo.

Konkurs Teatrzyk Jednego Aktora zgromadził 16 uczestników.

I miejsce zajęli: Paweł Iwaniuk – kl. 2, Maria Romek – kl. 3

II miejsce zajęli: Paweł Modzelewski, Michał Dworakowski – kl. 2

III miejsce zajęli: Sara Paukert – k. 1, Adrian Tołwiński – kl. 3

 

Wszystkim uczestnikom i ich wychowawcom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 

Obchody Dnia Kota uświetnił spektakl o pewnym czarodziejskim, sprytnym kocie przygotowany przez panią Lilę Gudel i uczniów naszej szkoły. Chodzi tu oczywiście o „Kota w butach”. Aktorzy pierwszoplanowi i epizodyczni brawurowo odegrali swoje role. Kostiumy, rekwizyty, dekoracje złożyły się na niezapomniany spektakl. Jeśli ktoś nie widział, to może obejrzeć zdjęcia w galerii.

 

Opracowanie:

Nauczyciele bibliotekarze SP nr 45

Elżbieta Bączek

Lilia Gudel

Anna Kondracka

Joanna Michałowska

IX Podlaskie Potyczki Recytatorskie

„Polska poezja patriotyczna słowem i pędzlem malowana.

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

 

GALERIA!

 

14.12.2018 r. w SP w Kleosinie odbył się konkurs recytatorski oraz gala rozdania nagród w konkursie plastycznym. Nagrodzone prace stanowiły dekorację sali.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości z Origami

 

Z okazji 100. rocznicy odzyskania  niepodległości przez Polskę uczniowie klas I-III na zajęciach Szkolnego Koła Origami składali z papieru kwiaty  w barwach narodowych oraz godło Polski- techniką  origami płaskie z kwadratu. W tym roku w naszej szkole zajęcia te odbywały się w połączeniu z obchodami Światowych Dni  Origami.

 

Więcej: Święto Niepodległości z Origami

Świąteczne Warsztaty Międzykulturowe

 

GALERIA!

13 i 14 grudnia 2018 roku w bibliotece odbyły się warsztaty międzykulturowe.  We czwartek gościliśmy Nadię z Hiszpanii i Delfinę z Niemiec, w piątek Hanę z Turcji, Jacoba i którzy pod opieką Pani Patrycji Kownackiej spędzają czas w Białymstoku. Są wolontariuszami Fundacji DIALOG. W trakcie spotkań z klasami VII c, V f, VIII a i V g opowiadali o zwyczajach świątecznych, noworocznych i związanych z postacią Świętego Mikołaja w ich krajach.

 

To były przesympatyczne zajęcia, w trakcie których śpiewaliśmy kolędy po włosku, hiszpańsku i niemiecku. Atmosfera zbliżających się świąt wszystkim się udzieliła i wprawiła w pogodny, radosny nastrój. To były też doskonałe lekcje sprawdzające naszą znajomość języka angielskiego, ponieważ nasi goście rozmawiali przede wszystkim w tym języku. I tak dowiedzieliśmy się, że: W Hiszpanii okres uznawany za Święta Bożego Narodzenia w uznaje się dni pomiędzy 22 grudnia i 6 stycznia. Trwają więc zdecydowanie dłużej i w pewnym sensie obejmują dodatkowe, szczególnie ważne dla Hiszpanów dni w roku - imprezę sylwestrowo-noworoczną.  Jednym z hiszpańskich sylwestrowych zwyczajów jest  zjedzenie 12 winogron na Nowy Rok, jedno winogronko wraz z wybiciem zegara. Co wcale nie jest proste.  Ma to im zapewnić szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Prezentów hiszpańskie dzieci wyczekują nie w dzień Bożego Narodzenialecz podczas Święta Trzech Króli. Z tym związana jest tradycja wypiekania ciasta z różnym nadzieniem, w środku którego ukryta jest niespodzianka – szczęściarz, któremu trafi się taki kąsek, ma za zadanie w następnym roku upiec taki królewski wieniec.

 

Włosi są obdarowywani upominkami dwukrotnie – w święto Bożego Narodzenia czyli Natale, natomiast 6 stycznia prezenty przynosi im Befana - wiedźma, czarownica, bardzo brzydka, stara, pomarszczona, latająca na miotle. Świąteczny czas we Włoszech rozpoczyna się 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia, który jest dniem wolnym od pracy i umowną datą strojenia choinki.

 

W Niemczech w wielu miastach i malutkich wioseczkach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe, na których można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co kojarzy sie ze świętami, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi.  Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się tzw: kalendarz adwentowy w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, największą radość mają z tego dzieci, każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki. W wielu rodzinach niemieckich, gospodynie domowe same przygotowują takie kalendarze dla swoich pociech. Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy  "O Tannenbaum", upamiętniająca świąteczną choinkę. Prezenty dzieciom przynosi Dzieciątko Jezus.

 

W Grecji obdarowują się prezentami w Dzień Świętego Bazylego 1 stycznia. Głównym symbolem Bożego Narodzenia w Grecji jest łódź. W okresie przedświątecznym i bożonarodzeniowym cała Grecja przypomina bajkową stocznię – stateczki wykonane ze świecących girland z lampek ozdabiają centralne place w miastach i domy prywatne. Obok pięknie przystrojonych łodzi coraz częściej pojawia się również choinka.

 

W Turcji Boże Narodzenie nie jest obchodzone, ponieważ jest to kraj muzułmański. Natomiast bardzo hucznie świętowany jest Sylwester i Nowy Rok.

 

Przesympatycznych gości przyjmowały:

Elżbieta Bączek, Lila Gudel, Anna Kondracka, Joanna Michałowska

X EDYCJA INTEGRACYJNEGO KONKURSU MUZYCZNEGO

“PRZY WIGILIJNYM STOLE”

GALERIA!

Wzorem lat poprzednich nasza świetlica zorganizowała konkurs kolęd. W tym roku była to już X edycja. W konkursie wzięło udział 13 zespołów, łącznie 36 wykonawców z Białegostoku i okolic. Pięknie ubrani, w uśmiechem na twarzy prezentowali przygotowane przez siebie kolędy.

Więcej: Konkurs "Przy wigilijnym stole"

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

April 2019
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Dane do faktur

NABYWCA:

MIASTO BIAŁYSTOK
ul. Słonimska 1
15-950 Białysto
NIP: 966 211 72 20

 

ODBIORCA:

Szkoła Podstawowa Nr 45
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Świętego Jana Pawła II
- SP 45
ul. Łagodna 10
15-757 Białystok

Gościmy

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

003023
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ubiegłym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
W sumie
100
73
441
1160
2816
64
3023

Your IP: 3.91.157.213
2019-04-18 11:10